Update last time: 2024-03-27
12:10:19
2013-2014 Danish Superliga

2013-2014 Danish Superliga

# Team G W D L S-C P
1  Aalborg 33 18 8 7 60-38 62
2  FC Copenhagen 33 15 11 7 54-38 56
3  Midtjylland 33 16 7 10 61-38 55
4  Brondby 33 13 13 7 47-38 52
5  Esbjerg 33 13 9 11 47-38 48
6  Nordsjaelland 33 13 7 13 38-44 46
7  Randers FC 33 9 14 10 41-45 41
8  Odense 33 10 10 13 47-46 40
9  Slagelse 33 8 14 11 31-42 38
10  Sønderjyske 33 10 8 15 41-53 38
11  Aarhus 33 9 5 19 38-60 32
12  Viborg 33 6 10 17 38-63 28

 

Legend:

  • Team - name of the football team
  • - total games played
  • W - games won
  • D - matches with a draw result
  • L - lost games
  • S - number of goals scored
  • C - number of goals conceded
  • P - how many points did the team score

 

ROUND 33

  • 18.05. 18:00 - Aalborg 1:0 Aarhus
  • 18.05. 18:00 - Esbjerg 0:0 Viborg
  • 18.05. 18:00 - FC Copenhagen 3:2 Odense
  • 18.05. 18:00 - Nordsjaelland 2:2 Brondby
  • 18.05. 18:00 - Randers FC 1:1 Slagelse
  • 18.05. 18:00 - Sonderjyske 3:1 Midtjylland

 

ROUND 32

  • 11.05. 18:00 - Aarhus 0:3 Sonderjyske
  • 11.05. 18:00 - Brondby 1:1 Randers FC
  • 11.05. 18:00 - Midtjylland 2:3 FC Copenhagen
  • 11.05. 18:00 - Odense 1:2 Esbjerg
  • 11.05. 18:00 - Slagelse 0:0 Aalborg
  • 11.05. 18:00 - Viborg 1:3 Nordsjaelland

 

ROUND 31

  • 08.05. 21:00 - Brondby 3:1 Midtjylland
  • 08.05. 21:00 - Slagelse 2:1 Aarhus
  • 08.05. 19:00 - Odense 2:1 Randers FC
  • 08.05. 19:00 - Viborg 0:2 FC Copenhagen
  • 07.05. 21:00 - Nordsjaelland 2:4 Aalborg
  • 07.05. 19:00 - Esbjerg 2:1 Sonderjyske

 

ROUND 30

  • 05.05. 20:00 - Aarhus 0:1 Odense
  • 04.05. 20:00 - FC Copenhagen 1:1 Brondby
  • 04.05. 18:00 - Midtjylland 3:1 Slagelse
  • 04.05. 15:00 - Sonderjyske 1:0 Viborg
  • 03.05. 18:00 - Aalborg 0:2 Esbjerg
  • 02.05. 19:30 - Randers FC 0:1 Nordsjaelland

 

ROUND 29

  • 28.04. 20:00 - Esbjerg 0:0 Midtjylland
  • 27.04. 20:00 - Nordsjaelland 1:0 FC Copenhagen
  • 27.04. 18:00 - Brondby 2:2 Slagelse
  • 27.04. 15:00 - Viborg 0:3 Aarhus
  • 26.04. 18:00 - Odense 2:3 Aalborg
  • 25.04. 19:30 - Randers FC 1:1 Sonderjyske

 

ROUND 28

  • 21.04. 20:00 - FC Copenhagen 2:2 Esbjerg
  • 21.04. 18:00 - Aarhusv Brondby
  • 21.04. 16:00 - Midtjylland 5:2 Viborg
  • 21.04. 14:00 - Sonderjyske 3:1 Nordsjaelland
  • 20.04. 18:00 - Aalborg 1:2 Randers FC
  • 20.04. 16:00 - Slagelse 1:0 Odense

 

ROUND 27

  • 18.04. 20:00 - Aarhus 0:4 Midtjylland
  • 18.04. 18:00 - Brondby 3:1 Sonderjyske
  • 17.04. 20:00 - Slagelse 0:1 FC Copenhagen
  • 17.04. 18:00 - Esbjerg 0:3 Randers FC
  • 17.04. 16:00 - Odense 0:1 Nordsjaelland
  • 16.04. 21:00 - Viborg 0:2 Aalborg

 

ROUND 26

  • 14.04. 20:00 - Nordsjaelland 0:1 Esbjerg
  • 13.04. 20:00 - Aalborg 2:0 Brondby
  • 13.04. 18:00 - FC Copenhagen 1:0 Aarhus
  • 13.04. 15:00 - Randers 3:1 FC Viborg
  • 12.04. 18:00 - Midtjylland 0:2 Odense
  • 11.04. 19:30 - Sonderjyske 1:1 Slagelse

 

ROUND 25

  • 07.04. 20:00 - Slagelse 0:0 Nordsjaelland
  • 06.04. 20:30 - Brondby 1:0 Esbjerg
  • 06.04. 18:00 - FC Copenhagen 2:0Sonderjyske
  • 06.04. 15:00 - Viborg 2:2 Odense
  • 05.04. 18:00 - Midtjylland 2:3 Aalborg
  • 04.04. 19:30 - Aarhus 0:1 Randers FC

 

ROUND 24

  • 31.03. 20:00 - Nordsjaelland 1:0 Aarhus
  • 30.03. 20:00 - Aalborg 2:1 FC Copenhagen
  • 30.03. 18:00 - Viborg 0:1 Brondby
  • 30.03. 15:00 - Randers FC 0:3 Midtjylland
  • 29.03. 18:00 - Esbjerg 0:0 Slagelse
  • 28.03. 19:30 - Odense 2:2 Sonderjyske

 

ROUND 23

  • 24.03. 20:00- Aarhus 0:3 Esbjerg
  • 23.03. 20:00 - Brondby 1:2 Odense
  • 23.03. 18:00 - FC Copenhagen 1:1 Randers FC
  • 23.03. 15:00 - Sonderjyske 3:2 Aalborg
  • 22.03. 18:00 - Midtjylland 0:1 Nordsjaelland
  • 21.03. 19:30 - Slagelse 0:1 Viborg

 

ROUND 22

  • 17.03. 20:00 - Randers FC 1:3 Aarhus
  • 16.03. 20:00 - Esbjerg 0:0 Brondby
  • 16.03. 18:00 - Aalborg 1:0 Midtjylland
  • 16.03. 15:00 - Odense 1:1 Viborg
  • 15.03. 18:00 - Nordsjaelland 1:2 Slagelse
  • 14.03. 19:30 - Sonderjyske 0:0 FC Copenhagen

 

ROUND 21

  • 10.03. 20:00 - Midtjylland 2:0 Sonderjyske
  • 09.03. 20:00 - Odense 0:1 FC Copenhagen
  • 09.03. 18:00 - Brondby 4:1 Nordsjaelland
  • 09.03. 15:00 - Viborg 1:3 Esbjerg
  • 08.03. 18:00 - Aarhus 2:5 Aalborg
  • 07.03. 19:30 - Slagelse 1:1 Randers FC

 

ROUND 20

  • 02.03. 20:00 - FC Copenhagen 1:5 Midtjylland
  • 02.03. 18:00 - Randers FC 0:1 Brondby
  • 02.03. 16:00 - Aalborg 0:0 Slagelse
  • 02.03. 14:00 - Esbjerg 1:0 Odense
  • 01.03. 18:00 - Sonderjyske 1:2 Aarhus
  • 28.02. 19:30 - Nordsjaelland 2:0 Viborg

 

ROUND 19

  • 24.02. 20:00 - Esbjerg 2:1 Nordsjaelland
  • 23.02. 20:00 - Brondby 2:2 Aalborg
  • 23.02. 18:00 - Aarhus 1:1 FC Copenhagen
  • 23.02. 15:00 - Viborg 1:1 Randers FC
  • 22.02. 18:00 - Odense 2:1 Midtjylland
  • 21.02. 19:30 - Slagelse 0:4 Sonderjyske

 

ROUND 18

  • 09.12. 20:00 - Aalborg 5:0 Viborg
  • 08.12. 20:00 - Sonderjyske 1:1 Brondby
  • 08.12. 17:30 - Midtjylland 3:0 Aarhus
  • 08.12. 15:00 - Randers FCv Esbjerg
  • 07.12. 18:00 - FC Copenhagen 1:0 Slagelse
  • 06.12. 19:30 - Nordsjaelland 2:0 Odense

 

ROUND 17

  • 02.12. 20:00 - Esbjerg 2:2 Aalborg
  • 01.12. 20:00 - Brondby 1:3 FC Copenhagen
  • 01.12. 18:00 - Odense 4:1 Aarhus
  • 01.12. 15:00 - Nordsjaelland 1:1 Randers FC
  • 30.11. 18:00 - Viborg 2:2 Sonderjyske
  • 29.11. 19:30 - Slagelse 0:1 Midtjylland

 

ROUND 16

  • 25.11. 20:00 - Aalborg 1:1 Nordsjaelland
  • 24.11. 20:15 - Midtjylland 0:1 Brondby
  • 24.11. 18:00 - FC Copenhagen 4:1 Viborg
  • 24.11. 15:00 - Aarhus 2:2 Slagelse
  • 23.11. 18:00 - Randers FC 1:1 Odense
  • 22.11. 19:30 - Sonderjyske 1:0 Esbjerg

 

ROUND 15

  • 11.11. 20:00 - Randers FC 1:4 Aalborg
  • 10.11. 20:15 - Brondby 3:0 Aarhus
  • 10.11. 18:00 - Esbjerg 1:1 FC Copenhagen
  • 10.11. 15:00 - Odense 1:3 Slagelse
  • 09.11. 18:00 - Nordsjaelland 3:0 Sonderjyske
  • 08.11. 19:30 - Viborg 2:3 Midtjylland

 

ROUND 14

  • 04.11. 20:00 - Slagelse 0:2 Brondby
  • 03.11. 20:00 - Midtjylland 3:0 Esbjerg
  • 03.11. 15:00 - Aarhus 2:1 Viborg
  • 02.11. 18:00 - Aalborg 1:0 Odense
  • 02.11. 16:00 - FC Copenhagen 4:0 Nordsjaelland
  • 01.11. 19:30 - Sonderjyske 1:3 Randers FC

 

ROUND 13

  • 28.10. 20:30 - Esbjerg 0:2 Aarhus
  • 27.10. 20:15 - Odense 0:0 Brondby
  • 27.10. 18:00 - Randers FC 1:1 FC Copenhagen
  • 27.10. 15:00 - Aalborg 2:0 Sonderjyske
  • 26.10. 18:00 - Nordsjaelland 2:1 Midtjylland
  • 25.10. 19:30 - Viborg 4:1 Slagelse

 

ROUND 12

  • 21.10. 20:00 - Sonderjyske 1:5 Odense
  • 20.10. 20:00 - FC Copenhagen 3:0 Aalborg
  • 20.10. 18:00 - Brondby 0:0 Viborg
  • 20.10. 15:00 - Slagelse 2:1 Esbjerg
  • 19.10. 18:00 - Midtjylland 1:1 Randers FC
  • 18.10. 19:30 - Aarhus 0:1 Nordsjaelland

 

ROUND 11

  • 07.10. 20:00 - Midtjylland 2:2 Slagelse
  • 06.10. 20:00 - Nordsjaelland 1:1 Brondby
  • 06.10. 18:00 - FC Copenhagen 2:1 Sonderjyske
  • 06.10. 16:00 - Aalborg 3:1 Viborg
  • 06.10. 14:00 - Esbjerg 1:3 Odense
  • 05.10. 18:00 - Randers FC 2:2 Aarhus

 

ROUND 10

  • 30.09. 20:00 - Nordsjaelland 1:0 Randers FC
  • 29.09. 20:00 - Odense 1:1 Midtjylland
  • 29.09. 18:00 - Aalborg 0:0 Aarhus
  • 29.09. 15:00 - Esbjerg 4:1 Sonderjyske
  • 28.09. 17:00 - Brondby 3:2 FC Copenhagen
  • 27.09. 19:30 - Viborg 2:0 Slagelse

 

ROUND 9

  • 23.09. 20:00 - Slagelse 1:3 Esbjerg
  • 22.09. 20:00 - FC Copenhagen 2:1 Odense
  • 22.09. 18:00 - Aarhus 1:3 Brondby
  • 22.09. 15:00 - Sonderjyske 2:0 Nordsjaelland
  • 21.09. 18:00 - Midtjylland 0:0 Viborg
  • 20.09. 19:30 - Randers FC 3:2 Aalborg

 

ROUND 8

  • 16.09. 20:00 - Midtjylland 2:1 Nordsjaelland
  • 15.09. 20:00 - Brondby 2:1 Odense
  • 15.09. 18:00 - Slagelse 2:0 Randers FC
  • 15.09. 15:00 - Aarhus 0:1 Viborg
  • 14.09. 18:00 - FC Copenhagen 1:1 Esbjerg
  • 13.09. 19:30 - Sonderjyske 1:3 Aalborg

 

ROUND 7

  • 02.09. 20:00 - Randers FC 0:2 Sonderjyske
  • 01.09. 20:00 - Aalborg 2:1 Brondby
  • 01.09. 18:00 - Viborg 1:4 FC Copenhagen
  • 01.09. 16:00 - Esbjerg 1:1 Midtjylland
  • 01.09. 12:00 - Nordsjaelland 1:2 Slagelse
  • 30.08. 19:30 - Odense 3:6 Aarhus

 

ROUND 6

  • 26.08. 20:00 - Aalborg 1:1 Midtjylland
  • 25.08. 20:00 - Brondby 0:0 Randers FC
  • 25.08. 18:00 - FC Copenhagen 1:1 Slagelse
  • 25.08. 16:00 - Viborg 3:1 Esbjerg
  • 25.08. 14:00 - Odensev Nordsjaelland
  • 23.08. 19:30 - Aarhus 3:1 Sonderjyske

 

ROUND 5

  • 19.08. 20:00 - Randers FC 3:2 Esbjerg
  • 18.08. 20:00 - FC Copenhagen 1:1 Aarhus
  • 18.08. 18:00 - Sonderjyske 0:3 Viborg
  • 18.08. 15:00 - Slagelse 1:1 Odense
  • 17.08. 18:00 - Nordsjaelland 2:1 Aalborg
  • 16.08. 19:30 - Midtjylland 5:2 Brondby

 

ROUND 4

  • 12.08. 20:00 - Sonderjyske 0:0 Slagelse
  • 11.08. 20:00 - Nordsjaelland 2:2 FC Copenhagen
  • 11.08. 18:00 - Aalborg 0:0 Odense
  • 11.08. 16:00 - Randers FC 1:3 Midtjylland
  • 10.08. 18:00 - Esbjerg 5:1 Aarhus
  • 09.08. 19:30 - Viborg 2:2 Brondby

 

ROUND 3

  • 05.08. 20:00 - Slagelse 2:1 Aalborg
  • 04.08. 20:00 - Brondby 0:2 Esbjerg
  • 04.08. 18:00 - FC Copenhagen 1:3 Randers FC
  • 04.08. 15:00 - Odense 4:2 Viborg
  • 03.08. 18:00 - Aarhus 2:1 Nordsjaelland
  • 02.08. 19:30 - Midtjylland 2:1 Sonderjyske

 

ROUND 2

  • 29.07. 20:00 - Esbjerg 1:2 Aalborg
  • 28.07. 20:00 - Midtjylland 1:0 FC Copenhagen
  • 28.07. 18:00 - Sonderjyske 1:0 Brondby
  • 28.07. 15:00 - Randers FC 1:1 Odense
  • 27.07. 18:00 - Slagelse 0:2 Aarhus
  • 26.07. 19:30 - Nordsjaelland 1:1 Viborg

 

ROUND 1

  • 22.07. 20:00 - Esbjerg 4:0 Nordsjaelland
  • 21.07. 20:00 - Aalborg 2:1 FC Copenhagen
  • 21.07. 18:15 - Brondby 1:1 Slagelse
  • 21.07. 15:00 - Odense 1:1 Sonderjyske
  • 20.07. 18:00 - Viborg 2:2 Randers FC
  • 19.07. 19:30 - Aarhus 0:2 Midtjylland
Категория: Superliga. Denmark | Просмотров: 25 | Date: 2024-03-27