Update last time: 2024-03-26
08:14:18
2017-2018 Danish Superliga

2017-2018 Danish Superliga

# Team G W D L S-C P
1  Brondby 26 18 6 2 58-24 60
2  Midtjylland 26 19 3 4 60-29 60
3  Nordsjaelland 26 15 5 6 62-41 50
4  FC Copenhagen 26 13 5 8 50-33 44
5  Aalborg 26 8 12 6 28-27 36
6  Horsens 26 7 14 5 32-34 35
7  Hobro 26 8 8 10 33-33 32
8  Sønderjyske 26 8 7 11 36-34 31
9  Odense 26 8 7 11 32-31 31
10  Aarhus 26 7 8 11 23-36 29
11  Silkeborg 26 8 4 14 32-49 28
12  Lyngby 26 4 9 13 31-53 21
13  Randers FC 26 4 8 14 23-46 20
14  Helsingor 26 6 2 18 22-52 20

 

Champions group

# Team G W D L S-C P
1  Midtjylland 36 27 4 5 80-39 85
2  Brondby 36 24 9 3 82-37 81
3  Nordsjaelland 36 17 8 11 76-58 59
4  FC Copenhagen 36 17 7 12 65-47 58
5  Aalborg 36 10 15 11 38-44 45
6  Horsens 36 8 16 12 43-57 40

 

Relegation group

Group 1

# Team G W D L S-C P
1  Hobro 32 12 8 12 41-39 44
2  Aarhus 32 11 8 13 35-43 41
3  Silkeborg 32 9 5 18 39-60 32
4  Helsingor 32 8 3 21 28-61 27

 

Group 2

# Team G W D L S-C P
1  Odense 32 11 9 12 43-37 42
2  Sønderjyske 32 11 8 13 42-40 41
3  Randers FC 32 7 9 16 32-52 30
4  Lyngby 32 4 11 17 35-65 23

 

Legend:

  • Team - name of the football team
  • - total games played
  • W - games won
  • D - matches with a draw result
  • L - lost games
  • S - number of goals scored
  • C - number of goals conceded
  • P - how many points did the team score

 

Europa  Liga play-offs

FINAL

  • 25.05. 20:00 - FC Copenhagen 4:1 Aarhus

 

SEMI-FINALS

  • 22.05. 20:00 - Sonderjyske 0:2 Aarhus
  • 19.05. 17:00 - Aarhus 2:2 Sonderjyske

 

QUARTER-FINALS

  • 13.05. 19:00 - Odense 2:3 Aarhus
  • 13.05. 17:00 - Hobro 3:2 Sonderjyske
  • 06.05. 19:00 - Sonderjyske 1:0 Hobro
  • 06.05. 13:00 - Aarhus 3:2 Odense

 

 

Champions rounds

ROUND 10

  • 21.05. 19:00 - Brondby 1:1 Aalborg
  • 21.05. 19:00 - Midtjylland 1:0 Horsens
  • 21.05. 19:00 - Nordsjaelland 0:0 FC Copenhagen

 

ROUND 9

  • 18.05. 21:00 - Horsens 2:2 Brondby
  • 18.05. 19:00 - Aalborg 0:0 Nordsjaelland
  • 18.05. 19:00 - FC Copenhagen 0:2 Midtjylland

 

ROUND 8

  • 14.05. 20:00 - Brondby 0:1 Midtjylland
  • 13.05. 21:00 - Aalborg 1:0 FC Copenhagen
  • 11.05. 20:00 - Nordsjaelland 2:1 Horsens

 

ROUND 7

  • 07.05. 20:00 - Midtjylland 2:1 Nordsjaelland
  • 06.05. 17:00 - FC Copenhagen 1:1 Brondby
  • 04.05. 20:00 - Horsens 2:1 Aalborg

 

ROUND 6

  • 29.04. 19:00 - Brondby 3:1 Nordsjaelland
  • 29.04. 17:00 - Midtjylland 3:0 Aalborg
  • 27.04. 20:00 - Horsens 2:3 FC Copenhagen

 

ROUND 5

  • 22.04. 21:00 - Nordsjaelland 3:4 Brondby
  • 22.04. 17:00 - Aalborg 3:3 Midtjylland
  • 21.04. 17:00 - FC Copenhagen 4:1 Horsens

 

ROUND 4

  • 19.04. 21:00 - Midtjylland 2:3 Brondby
  • 18.04. 21:00 - FC Copenhagen 2:1 Aalborg
  • 18.04. 19:00 - Horsens 2:2 Nordsjaelland

 

ROUND 3

  • 15.04. 19:00 - Nordsjaelland 1:2 Midtjylland
  • 15.04. 17:00 - Brondby 2:1 FC Copenhagen
  • 15.04. 15:00 - Aalborg 2:0 Horsens

 

ROUND 2

  • 09.04. 20:00 - Midtjylland 3:2 FC Copenhagen
  • 08.04. 17:00 - Brondby 5:1 Horsens
  • 06.04. 20:00 - Nordsjaelland 3:1 Aalborg

 

ROUND 1

  • 03.04. 19:00 - Horsens 0:1 Midtjylland
  • 02.04. 19:00 - Aalborg 0:3 Brondby
  • 02.04. 17:00 - FC Copenhagen 2:1 Nordsjaelland

 

 

Relegation rounds

FINAL

  • 27.05. 19:00 - Esbjerg 3:0 Silkeborg
  • 27.05. 17:00 - Lyngby 1:2 Vendsyssel
  • 24.05. 21:15 - Silkeborg 1:0 Esbjerg
  • 24.05. 19:00 - Vendsyssel 1:0 Lyngby

 

SEMI-FINALS

  • 21.05. 17:00 - Silkeborg 4:3 Helsingor
  • 21.05. 15:00 - Randers FC 2:1 Lyngby
  • 17.05. 21:00 - Lyngby 1:2 Randers FC
  • 17.05. 19:00 - Helsingor 1:1 Silkeborg

 

QUARTER-FINALS

  • 13.05. 15:00 - Silkeborg 2:2 Lyngby
  • 13.05. 13:00 - Randers 2:1 FC Helsingor
  • 06.05. 21:00 - Lyngby 2:1 Silkeborg
  • 06.05. 15:00 - Helsingor 1:1 Randers FC

 

ROUND 6

  • 30.04. 20:00 - Hobro 4:1 Helsingor
  • 30.04. 20:00 - Silkeborg 2:5 Aarhus
  • 29.04. 15:00 - Lyngby 1:3 Randers FC
  • 29.04. 15:00 - Sonderjyske 2:0 Odense

 

ROUND 5

  • 23.04. 20:00 - Aarhus 0:1 Hobro
  • 22.04. 19:00 - Randers FC 3:0 Sonderjyske
  • 22.04. 15:00 - Odense 3:0 Lyngby
  • 22.04. 13:00 - Helsingor 0:0 Silkeborg

 

ROUND 4

  • 19.04. 19:00 - Lyngby 1:1 Sonderjyske
  • 19.04. 19:00 - Silkeborg 2:0 Hobro
  • 18.04. 19:00 - Randers FC 1:1 Odense
  • 17.04. 20:00 - Helsingor 1:0 Aarhus

 

ROUND 3

  • 16.04. 20:00 - Hobro 1:0 Silkeborg
  • 15.04. 13:00 - Odense 3:0 Randers FC
  • 14.04. 17:00 - Sonderjyske 1:0 Lyngby
  • 13.04. 20:00 - Aarhus 2:1 Helsingor

 

ROUND 2

  • 08.04. 19:00 - Aarhus 2:1 Silkeborg
  • 08.04. 15:00 - Sonderjyske 1:0 Randers FC
  • 08.04. 13:00 - Helsingor 0:1 Hobro
  • 07.04. 17:00 - Lyngby 2:2 Odense

 

ROUND 1

  • 02.04. 15:00 - Odense 2:1 Sonderjyske
  • 01.04. 17:00 - Randers FC 2:0 Lyngby
  • 01.04. 15:00 - Hobro 1:3 Aarhus
  • 31.03. 18:30 - Silkeborg 2:3 Helsingor

 

 

Regular rounds

ROUND 26

  • 18.03. 18:00 - Aarhus 0:0 Aalborg
  • 18.03. 18:00 - Brondby 2:1 Hobro
  • 18.03. 18:00 - Helsingor 1:0 Nordsjaelland
  • 18.03. 18:00 - Lyngby 1:1 Horsens
  • 18.03. 18:00 - Midtjylland 2:1 Sonderjyske
  • 18.03. 18:00 - Randers FC 4:1 Odense
  • 18.03. 18:00 - Silkeborg 1:3 FC Copenhagen

 

ROUND 25

  • 12.03. 20:00 - FC Copenhagen 4:3 Helsingor
  • 11.03. 19:00 - Horsens 1:1 Brondby
  • 11.03. 17:00 - Nordsjaelland 1:1 Midtjylland
  • 11.03. 15:00 - Aalborg 4:0 Randers FC
  • 11.03. 13:00 - Sonderjyske 1:0 Lyngby
  • 10.03. 17:00 - Hobro 1:1 Silkeborg
  • 09.03. 20:00 - Odense 0:1 Aarhus

 

ROUND 24

  • 05.03. 21:05 - Silkeborg 1:2 Midtjylland
  • 05.03. 19:00 - Aalborg 1:1 Horsens
  • 04.03. 19:00 - Brondby 2:1 Odense
  • 04.03. 17:00 - Aarhus 0:1 FC Copenhagen
  • 04.03. 15:00 - Randers FC 0:3 Nordsjaelland
  • 04.03. 13:00 - Helsingor 1:2 Sonderjyske
  • 03.03. 17:00 - Lyngby 0:3 Hobro

 

ROUND 23

  • 01.03. 21:00 - Midtjylland0:1 Brondby
  • 01.03. 19:00 - Nordsjaelland 3:1 Silkeborg
  • 01.03. 19:00 - Sonderjyske 0:1 Aalborg
  • 28.02. 21:00 - Hobro 0:2 FC Copenhagen
  • 28.02. 19:00 - Odense 3:1 Lyngby
  • 28.02. 19:00 - Randers FC 0:0 Helsingor
  • 27.02. 20:00 - Horsens 1:1 Aarhus

 

ROUND 22

  • 26.02. 20:00 - Sonderjyske 0:1 Silkeborg
  • 25.02. 19:00 - FC Copenhagen 1:0 Odense
  • 25.02. 17:00 - Brondby 6:1 Helsingor
  • 25.02. 15:00 - Aalborg 1:1 Nordsjaelland
  • 25.02. 13:00 - Hobro 1:2 Midtjylland
  • 24.02. 17:00 - Lyngby 0:0 Aarhus
  • 23.02. 20:00 - Horsens 1:1 Randers FC

 

ROUND 21

  • 19.02. 20:00 - Aarhus 0:0 Sonderjyske
  • 18.02. 19:00 - Aalborg 1:1 Brondby
  • 18.02. 17:00 - Midtjylland 3:1 FC Copenhagen
  • 18.02. 15:00 - Randers FC 0:0 Hobro
  • 18.02. 13:00 - Helsingor 0:2 Horsens
  • 17.02. 17:00 - Silkeborg 1:1 Lyngby
  • 16.02. 20:00 - Nordsjaelland 2:1 Odense

 

ROUND 20

  • 12.02. 20:00 - Hobro0:1 Aarhus
  • 11.02. 19:00 - Lyngby 1:3 Brondby
  • 11.02. 17:00 - Sonderjyske 2:1 Nordsjaelland
  • 11.02. 15:00 - Odense 6:1 Helsingor
  • 10.02. 19:00 - FC Copenhagen 5:1 Randers FC
  • 10.02. 17:00 - Silkeborg 3:2Aalborg
  • 09.02. 20:00 - Horsens 0:2 Midtjylland

 

ROUND 19

  • 11.12. 20:00 - Randers FC 0:4 Midtjylland
  • 10.12. 19:00 - Brondby 2:2 Aarhus
  • 10.12. 17:00 - Aalborg 1:1 FC Copenhagen
  • 10.12. 15:00 - Nordsjaelland 3:2 Hobro
  • 10.12. 13:00 - Odense 1:2 Silkeborg
  • 09.12. 17:00 - Helsingor 2:1 Lyngby
  • 08.12. 20:00 - Horsens 2:1 Sonderjyske

 

ROUND 18

  • 04.12. 20:00 - Midtjylland 3:1 Odense
  • 03.12. 19:00 - FC Copenhagen 1:3 Nordsjaelland
  • 03.12. 17:00 - Sonderjyske 1:3 Brondby
  • 03.12. 15:00 - Silkeborg 3:2 Randers FC
  • 03.12. 13:00 - Hobro 1:1 Horsens
  • 02.12. 17:00 - Lyngby 1:2 Aalborg
  • 01.12. 20:00 - Aarhus 0:0 Helsingor

 

ROUND 17

  • 27.11. 20:00 - Midtjylland 4:0 Aarhus
  • 26.11. 19:00 - Silkeborg 1:3 Brondby
  • 26.11. 17:00 - FC Copenhagen 5:1 Lyngby
  • 26.11. 15:00 - Odense 3:0 Hobro
  • 26.11. 13:00 - Nordsjaelland 6:0 Horsens
  • 25.11. 17:00 - Helsingor 0:1 Aalborg
  • 24.11. 20:00 - Randers FC 0:2 Sonderjyske

 

ROUND 16

  • 20.11. 20:00 - Aalborg 0:1 Midtjylland
  • 19.11. 19:00 - Brondby 4:2 Nordsjaelland
  • 19.11. 17:00 - Sonderjysk 3:0e FC Copenhagen
  • 19.11. 15:00 - Horsens 0:0 Odense
  • 19.11. 13:00 - Lyngby 1:3 Randers FC
  • 18.11. 17:00 - Aarhus 3:1 Silkeborg
  • 17.11. 20:00 - Helsingor 0:1 Hobro

 

ROUND 15

  • 05.11. 19:00 - Hobro 0:1 Aalborg
  • 05.11. 17:00 - Randers FC 1:0 Aarhus
  • 05.11. 15:00 - Odense 0:3 Sonderjyske
  • 05.11. 13:00 - FC Copenhage 0:1n Brondby
  • 04.11. 17:00 - Nordsjaelland 2:2 Lyngby
  • 03.11. 21:15 - Silkeborg 2:2 Horsens
  • 03.11. 19:00 - Midtjylland 2:1Helsingor

 

ROUND 14

  • 30.10. 20:00 - Brondby 3:1 Randers FC
  • 29.10. 19:00 - Aalborg 0:2 Odense
  • 29.10. 17:00 - Horsens 1:1 FC Copenhagen
  • 29.10. 15:00 - Lyngby 2:2 Midtjylland
  • 29.10. 13:00 - Sonderjyske 1:1 Hobro
  • 28.10. 17:00 - Helsingor 2:0 Silkeborg
  • 27.10. 20:00 - Aarhus 1:4 Nordsjaelland

 

ROUND 13

  • 23.10. 20:00 - Randers FC 1:1 Aalborg
  • 22.10. 19:00 - FC Copenhagen 4:0 Aarhus
  • 22.10. 17:00 - Helsingor 0:1 Brondby
  • 22.10. 15:00 - Lyngby 1:1 Odense
  • 22.10. 13:00 - Hobro 4:0 Nordsjaelland
  • 21.10. 16:30 - Silkeborg 1:0 Sonderjyske
  • 20.10. 20:00 - Midtjylland 4:2 Horsens

 

ROUND 12

  • 16.10. 20:00 - Aarhus 0:2 Lyngby
  • 15.10. 19:00 - Odense 1:0 FC Copenhagen
  • 15.10. 17:00 - Brondby 4:1 Silkeborg
  • 15.10. 15:00 - Aalborg 1:0 Helsingor
  • 15.10. 13:00 - Horsens 2:2 Hobro
  • 14.10. 17:00 - Nordsjaelland 3:2 Randers FC
  • 13.10. 20:00 - Sonderjyske 0:1 Midtjylland

 

ROUND 11

  • 01.10. 19:00 - Lyngby 3:1 FC Copenhagen
  • 01.10. 17:00 - Brondby 4:0 Sonderjyske
  • 01.10. 15:00 - Midtjylland 4:1 Aalborg
  • 01.10. 13:00 - Silkeborg 2:4 Nordsjaelland
  • 30.09. 17:00 - Hobro 1:1 Odense
  • 29.09. 21:15 - Randers FC 0:1 Horsens
  • 29.09. 19:00 - Helsingor 1:5 Aarhus

 

ROUND 10

  • 25.09. 20:00 - Aarhus 0:3 Midtjylland
  • 24.09. 19:00 - Hobro 1:2 Brondby
  • 24.09. 17:00 - Odense 3:1 Randers FC
  • 24.09. 15:00 - Aalborg 3:1 Lyngby
  • 23.09. 19:00 - FC Copenhagen 4:0 Silkeborg
  • 23.09. 17:00 - Horsens 2:0 Helsingor
  • 22.09. 20:00 - Nordsjaelland 2:2 Sonderjyske

 

ROUND 9

  • 18.09. 20:00 - Nordsjaelland 1:2 Aarhus
  • 17.09. 19:00 - Brondby 0:0 Aalborg
  • 17.09. 17:00 - Helsingor 0:4 FC Copenhagen
  • 17.09. 14:00 - Midtjylland 5:1 Hobro
  • 16.09. 17:00 - Sonderjyske 2:2 Horsens
  • 15.09. 21:15 - Randers FC 0:0 Lyngby
  • 15.09. 19:00 - Silkeborg 1:0 Odense

 

ROUND 8

  • 11.09. 20:00 - Aalborg 2:1 Silkeborg
  • 10.09. 19:00 - Odense 1:1 Brondby
  • 10.09. 17:00 - FC Copenhagen 4:3 Midtjylland
  • 10.09. 15:00 - Lyngby 3:1 Helsingor
  • 09.09. 17:00 - Aarhus 1:4 Randers FC
  • 08.09. 21:15 - Hobro 3:2 Sonderjyske
  • 08.09. 19:00 - Horsens 2:2 Nordsjaelland

 

ROUND 7

  • 27.08. 19:00 - Nordsjaelland 3:0 FC Copenhagen
  • 27.08. 17:00 - Brondby 2:0 Horsens
  • 27.08. 14:00 - Midtjylland 1:1 Lyngby
  • 26.08. 18:30 - Aalborg 0:0 Aarhus
  • 26.08. 16:00 - Helsingor 2:0 Randers FC
  • 25.08. 21:15 - Silkeborg 0:2 Hobro
  • 25.08. 19:00 - Sonderjyske 2:2 Odense

 

ROUND 6

  • 21.08. 20:00 - Nordsjaelland 1:0 Helsingor
  • 20.08. 19:00 - Aarhus 2:0 Brondby
  • 20.08. 17:00 - Hobro 3:0 Lyngby
  • 20.08. 13:00 - Odense 0:2 Midtjylland
  • 19.08. 19:00 - FC Copenhagen 3:2 Sonderjyske
  • 18.08. 21:15 - Randers FC 1:1 Silkeborg
  • 18.08. 19:00 - Horsens 0:0 Aalborg

 

ROUND 5

  • 14.08. 20:00 - Aalborg 1:1 Hobro
  • 13.08. 19:00 - Aarhus 0:0 Odense
  • 13.08. 17:00 - Randers FC 0:0 Brondby
  • 13.08. 14:00 - Midtjylland 4:3 Nordsjaelland
  • 12.08. 19:30 - FC Copenhagen 1:1 Horsens
  • 12.08. 17:00 - Lyngby 1:1 Sonderjyske
  • 11.08. 20:00 - Silkeborg 4:1 Helsingor

 

ROUND 4

  • 07.08. 20:00 - Sonderjyske 3:0 Aarhus
  • 06.08. 19:00 - Brondby 1:0 FC Copenhagen
  • 06.08. 17:00 - Odense 0:0 Aalborg
  • 06.08. 15:00 - Helsingor 2:1 Midtjylland
  • 06.08. 13:00 - Lyngby 1:4 Nordsjaelland
  • 05.08. 17:00 - Hobro 2:0 Randers FC
  • 04.08. 20:00 - Horsens 1:0 Silkeborg

 

ROUND 3

  • 31.07. 20:00 - Silkeborg 2:1 Aarhus
  • 30.07. 19:00 - Brondby 5:3 Lyngby
  • 30.07. 17:00 - Nordsjaelland 3:2 Aalborg
  • 30.07. 15:00 - Midtjylland 2:1 Randers FC
  • 29.07. 19:00 - FC Copenhagen 0:0 Hobro
  • 29.07. 17:00 - Odense 1:0 Horsens
  • 28.07. 20:00 - Sonderjyske 1:2 Helsingor

 

ROUND 2

  • 24.07. 20:00 - Helsingor 0:2 Odense
  • 23.07. 19:00 - Midtjylland 2:0 Silkeborg
  • 23.07. 17:00 - Nordsjaelland 3:2 Brondby
  • 23.07. 15:00 - Aalborg 1:4 Sonderjyske
  • 23.07. 13:00 - Horsens 4:1 Lyngby
  • 22.07. 17:00 - Randers FC 0:3 FC Copenhagen
  • 21.07. 20:00 - Aarhus 2:0 Hobro

 

ROUND 1

  • 17.07. 20:00 - Odense 1:2 Nordsjaelland
  • 16.07. 19:00 - Brondby 4:0 Midtjylland
  • 16.07. 17:00 - Hobro 2:1 Helsingor
  • 16.07. 15:00 - Lyngby 2:1 Silkeborg
  • 15.07. 19:30 - Sonderjyske 0:0 Randers FC
  • 15.07. 17:00 - FC Copenhagen 1:1 Aalborg
  • 14.07. 19:00 - Aarhus 1:1 Horsensx
Категория: Superliga. Denmark | Просмотров: 25 | Date: 2024-03-26