Update last time: 2024-03-26
13:09:57
2016-2017 Danish Superliga

2016-2017 Danish Superliga

# Team G W D L S-C P
1  FC Copenhagen 26 19 7 0 57-10 64
2  Brondby 26 15 7 4 52-23 52
3  Lyngby 26 11 6 9 25-23 39
4  Sønderjyske 26 10 9 7 30-32 39
5  Midtjylland 26 10 8 8 44-29 38
6  Nordsjaelland 26 9 8 9 41-41 35
7  Randers FC 26 9 6 11 26-32 33
8  Aalborg 26 9 6 11 28-38 33
9  Silkeborg 26 7 9 10 31-46 30
10  Horsens 26 7 8 11 29-45 29
11  Odense 26 7 7 12 26-32 28
12  Aarhus 26 6 7 13 33-40 25
13  Viborg 26 6 7 13 29-40 25
14  Esbjerg 26 5 9 12 28-48 24

 

Champions group

# Team G W D L S-C P
1  FC Copenhagen 36 25 9 2 74-20 84
2  Brondby 36 18 8 10 62-40 62
3  Lyngby 36 17 7 12 42-35 58
4  Midtjylland 36 15 9 12 67-53 54
5  Nordsjaelland 36 13 10 13 59-55 49
6  Sønderjyske 36 12 10 14 44-54 46

 

Relegation group

Group 1

# Team G W D L S-C P
1  Randers FC 32 11 8 13 33-35 41
2  Odense 32 10 9 13 33-38 39
3  Horsens 32 9 9 14 34-53 36
4  Esbjerg 32 6 12 14 32-54 30

 

Group 2

# Team G W D L S-C P
1  Silkeborg 32 9 11 12 36-51 38
2  Aalborg 32 10 8 14 30-45 38
3  Aarhus 32 10 7 15 45-46 37
4  Viborg 32 8 9 15 35-47 33

 

Legend:

  • Team - name of the football team
  • - total games played
  • W - games won
  • D - matches with a draw result
  • L - lost games
  • S - number of goals scored
  • C - number of goals conceded
  • P - how many points did the team score

 

Europ League play offs

FINAL

  • 01.06. 21:00 - Midtjylland 3:0 Randers FC

 

SEMI-FINALS

  • 29.05. 20:00 - Randers FC 2:0 Odense
  • 20.05. 17:00 - Odense 1:1 Randers FC

 

QUARTER-FINALS

  • 17.05. 19:00 - Randers FC 2:1 Aalborg
  • 16.05. 19:00 - Silkeborg 2:1 Odense
  • 13.05. 17:00 - Odense 3:1 Silkeborg
  • 12.05. 21:00 - Aalborg 0:2 Randers FC

 

Championss rounds

ROUND 10

  • 28.05. 17:00 - Brondby 1:2 Nordsjaelland
  • 28.05. 17:00 - FC Copenhagen 2:0 Sonderjyske
  • 28.05. 17:00 - Midtjylland 0:3 Lyngby

 

ROUND 9

  • 21.05. 19:00 - Sonderjyske 3:0 Brondby
  • 21.05. 14:00 - Lyngby FC 3:1 Copenhagen
  • 20.05. 15:00 - Nordsjaelland 2:3 Midtjylland

 

ROUND 8

  • 18.05. 21:00 - Brondby 0:2 Lyngby
  • 17.05. 21:00 - Midtjylland 3:2 FC Copenhagen
  • 16.05. 19:00 - Nordsjaelland 4:1 Sonderjyske

 

ROUND 7

  • 14.05. 19:00 - FC Copenhagen 4:1 Brondbyx
  • 12.05. 17:00 - Lyngby 2:1 Nordsjaelland
  • 12.05. 15:00 - Sonderjyske 5:2 Midtjylland

 

ROUND 6

  • 07.05. 19:00 - Midtjylland 4:2 Brondby
  • 07.05. 14:00 - Lyngby 2:0 Sonderjyske
  • 05.05. 20:00 - Nordsjaelland 1:1 FC Copenhagen

 

ROUND 5

  • 30.04. 19:00 - Brondby 1:1 Sonderjyske
  • 30.04. 17:00 - FC Copenhagen 3:0 Lyngby
  • 29.04. 17:00 - Midtjylland 3:1 Nordsjaelland

 

ROUND 4

  • 23.04. 19:00 - FC Copenhagen 3:1 Midtjylland
  • 23.04. 17:00 - Nordsjaelland 0:1 Brondby
  • 21.04. 21:15 - Sonderjyske 1:2 Lyngby

 

ROUND 3

  • 17.04. 17:00 - Brondby 0:1 FC Copenhagen
  • 16.04. 17:00 - Lyngby 2:2 Midtjylland
  • 14.04. 16:30 - Sonderjyske 1:4 Nordsjaelland

 

ROUND 2

  • 09.04. 19:00 - FC Copenhagen 1:1 Nordsjaelland
  • 09.04. 17:00 - Lyngby 1:2 Brondby
  • 09.04. 14:00 - Midtjylland 3:1 Sonderjyske

 

ROUND 1

  • 03.04. 20:00 - Sonderjyske 1:2 FC Copenhagen
  • 02.04. 19:00 - Brondby 3:2 Midtjylland
  • 31.03. 21:15 - Nordsjaelland 2:0 Lyngby

 

Relegation rounds

FINAL

  • 04.06. 19:00 - Viborg  2:2 1:1 Helsingor
  • 04.06. 17:00 - Vendsyssel 1:3 Horsens
  • 31.05. 21:00 - Helsingor 1:1 Viborg
  • 31.05. 19:00 - Horsens 0:0 Vendsyssel

 

SEMI-FINALS

  • 28.05. 19:00 - Aarhus 1:0 Viborg
  • 28.05. 14:00 - Horsens 3:2 Esbjerg
  • 22.05. 20:00 - Viborg 2:2 Aarhus
  • 20.05. 19:30 - Esbjerg 1:1 Horsens

 

QUARTER-FINALS

  • 17.05. 19:00 - Aarhus 3:1 Esbjerg
  • 16.05. 21:00 - Horsens 1:0 Viborg
  • 14.05. 17:00 - Esbjerg 0:0 Aarhus
  • 12.05. 19:00 - Viborg 3:0 Horsens

 

ROUND 6

  • 08.05. 20:00 - Esbjerg 1:1 Odense
  • 08.05. 20:00 - Horsens 2:1 Randers FC
  • 07.05. 17:00 - Aalborg 0:1 Silkeborg
  • 07.05. 17:00 - Aarhus 1:0 Viborg

 

ROUND 5

  • 01.05. 20:00 - Silkeborg 0:2 Aarhus
  • 30.04. 14:00 - Viborg 1:1 Aalborg
  • 28.04. 21:15 - Randers FC 0:0 Esbjerg
  • 28.04. 19:00 - Odense 2:1 Horsens

 

ROUND 4

  • 24.04. 20:00 - Aarhus 4:0 Aalborg
  • 23.04. 14:00 - Randers FC 4:0 Odense
  • 22.04. 17:00 - Horsens 1:3 Esbjerg
  • 21.04. 19:00 - Silkeborg 1:2 Viborg

 

ROUND 3

  • 18.04. 19:15 - Odense 1:0 Randers FC
  • 17.04. 19:00 - Aalborg 1:0 Aarhus
  • 17.04. 14:00 - Viborg 0:0 Silkeborg
  • 15.04. 19:00 - Esbjerg 0:1 Horsens

 

ROUND 2

  • 10.04. 20:00 - Aarhus 1:3 Silkeborg
  • 08.04. 17:00 - Aalborg 0:1 Viborg
  • 07.04. 21:15 - Randers FC 2:0 Horsens
  • 07.04. 19:00 - Odense 3:0 Esbjerg

 

ROUND 1

  • 02.04. 17:00 - Viborg 2:4 Aarhus
  • 02.04. 14:00 - Esbjerg 0:0 Randers FC
  • 01.04. 17:00 - Silkeborg 0:0 Aalborg
  • 31.03. 19:00 - Horsens 0:0 Odense

 

Regular rounds

ROUND 26

  • 19.03. 18:00 - Aarhus 1:2 Odense
  • 19.03. 18:00 - Brondby 3:2 Lyngby
  • 19.03. 18:00 - Esbjerg 1:1 Horsens
  • 19.03. 18:00 - Midtjylland 1:2 Nordsjaelland
  • 19.03. 18:00 - Silkeborg 1:3 FC Copenhagen
  • 19.03. 18:00 - Sonderjyske 1:0 Randers FC
  • 19.03. 18:00 - Viborg 2:1 Aalborg

 

ROUND 25

  • 13.03. 20:00 - Aalborg 1:1 Midtjylland
  • 12.03. 19:00 - FC Copenhagen 2:0 Esbjerg
  • 12.03. 17:00 - Horsens 0:2 Brondby
  • 12.03. 14:00 - Odense 0:1 Sonderjyske
  • 11.03. 17:00 - Lyngby 1:0 Viborg
  • 10.03. 21:15 - Nordsjaelland 5:1 Silkeborg
  • 10.03. 19:00 - Randers FC 5:1 Aarhusx

 

ROUND 24

  • 06.03. 20:00 - Odense 4:0 Aalborg
  • 05.03. 19:00 - Brondby 2:3 Nordsjaelland
  • 05.03. 17:00 - FC Copenhagen 5:0 Horsens
  • 05.03. 14:00 - Silkeborg 2:0 Randers FC
  • 04.03. 17:00 - Aarhus 1:2 Sonderjyske
  • 03.03. 21:15 - Midtjylland 1:1 Lyngby
  • 03.03. 19:00 - Esbjerg 1:3 Viborg

 

ROUND 23

  • 27.02. 20:00 - Viborg 1:1 Aarhus
  • 27.02. 18:00 - Lyngby 0:0 Esbjerg
  • 26.02. 19:00 - Sonderjyske 1:2 Brondby
  • 26.02. 17:00 - Nordsjaelland 1:1 FC Copenhagen
  • 26.02. 14:00 - Aalborg 3:0 Silkeborg
  • 25.02. 17:00 - Horsens 1:1 Odense
  • 24.02. 21:15 - Randers FC 0:2 Midtjylland

 

ROUND 22

  • 20.02. 20:00 - Odense 3:0 Randers FC
  • 19.02. 19:00 - Midtjylland 0:0 Viborg
  • 19.02. 17:00 - Aarhus 1:2 Aalborg
  • 19.02. 14:30 - FC Copenhagen 0:0 Brondby
  • 18.02. 17:00 - Silkeborg 1:0 Horsens
  • 17.02. 21:15 - Esbjerg 3:0 Sonderjyske
  • 17.02. 19:00 - Nordsjaelland 0:1 Lyngby

 

ROUND 21

  • 12.12. 20:00 - Viborg 1:1 Odense
  • 11.12. 19:00 - Brondby 2:1 Midtjylland
  • 11.12. 17:00 - Aarhus 0:1 FC Copenhagen
  • 11.12. 14:00 - Randers FC 0:2 Esbjerg
  • 10.12. 17:00 - Lyngby 1:1 Silkeborg
  • 09.12. 21:15 - Sonderjyske 0:0 Nordsjaelland
  • 09.12. 19:00 - Horsens 3:0 Aalborg

 

ROUND 20

  • 05.12. 21:00 - Aalborg 1:0 Lyngby
  • 05.12. 19:00 - Silkeborg 1:1 Sonderjyske
  • 04.12. 19:00 - Midtjylland 0:1 Aarhus
  • 04.12. 17:00 - Esbjerg 1:1 Brondby
  • 04.12. 15:00 - Nordsjaelland 0:1 Odense
  • 03.12. 19:30 - FC Copenhagen 1:0 Randers FC
  • 03.12. 17:00 - Horsens 1:2 Viborg

 

ROUND 19

  • 01.12. 21:00 - Odense 0:1 Esbjerg
  • 01.12. 19:00 - Silkeborg 2:1 Midtjylland
  • 30.11. 21:00 - Randers FC 0:1 Brondby
  • 30.11. 19:00 - Nordsjaelland 2:1 Horsens
  • 29.11. 21:00 - FC Copenhagen 4:0 Viborg
  • 29.11. 19:00 - Aarhus 0:1 Lyngby
  • 29.11. 19:00 - Sonderjyske 1:1 Aalborg

 

ROUND 18

  • 28.11. 20:00 - Midtjylland 1:0 Odense
  • 27.11. 19:00 - Brondby 3:1 Silkeborg
  • 27.11. 17:00 - Esbjerg 2:2 Nordsjaelland
  • 26.11. 19:00 - Lyngby 0:1 FC Copenhagen
  • 26.11. 17:00 - Viborg 2:2 Sonderjyske
  • 25.11. 21:15 - Horsens 1:5 Aarhus
  • 25.11. 19:00 - Aalborg 2:1 Randers FC

 

ROUND 17

  • 21.11. 20:00 - Silkeborg 3:0 Esbjerg
  • 20.11. 19:00 - Sonderjyske 1:0 Midtjylland
  • 20.11. 17:00 - Odense 1:0 Brondby
  • 20.11. 14:00 - Randers FC 1:0 Viborg
  • 19.11. 17:00 - Nordsjaelland 3:2 Aarhus
  • 18.11. 21:15 - Aalborg 1:2 FC Copenhagen
  • 18.11. 19:00 - Lyngby 0:1 Horsens

 

ROUND 16

  • 06.11. 19:00 - FC Copenhagen 4:0 Sonderjyske
  • 06.11. 17:00 - Viborg 1:2 Brondby
  • 06.11. 15:00 - Horsens 1:5 Midtjylland
  • 06.11. 13:00 - Odense 1:2 Lyngby
  • 05.11. 17:00 - Randers FC 2:1 Nordsjaelland
  • 04.11. 21:15 - Aarhus 0:0 Silkeborg
  • 04.11. 19:00 - Esbjerg 3:0 Aalborg

 

ROUND 15

  • 31.10. 20:00 - Aarhusv Esbjerg
  • 30.10. 19:00 - Midtjylland 1:3 FC Copenhagen
  • 30.10. 17:00 - Brondby 2:0 Aalborg
  • 30.10. 14:00 - Sonderjyske 2:0 Horsens
  • 29.10. 17:00 - Lyngby 0:2 Randers FC
  • 28.10. 21:15 - Nordsjaelland 4:3 Viborg
  • 28.10. 19:00 - Silkeborg 1:1 Odense

 

ROUND 14

  • 24.10. 20:00 - Esbjerg 1:3 Midtjylland
  • 23.10. 19:00 - Brondby 1:0 Aarhus
  • 23.10. 17:00 - Odense 0:3 FC Copenhagen
  • 23.10. 14:00 - Horsens 1:0 Randers FC
  • 22.10. 17:00 - Lyngby 2:0 Sonderjyske
  • 21.10. 21:15 - Viborg 1:3 Silkeborg
  • 21.10. 19:00 - Aalborg 1:1 Nordsjaelland

 

ROUND 13

  • 17.10. 20:00 - Esbjerg 2:2 Lyngby
  • 16.10. 19:00 - Midtjylland 2:0 Aalborg
  • 16.10. 17:00 - Nordsjaelland 1:1 Brondby
  • 16.10. 14:00 - Randers FC 3:0 Odense
  • 15.10. 19:30 - FC Copenhagen 2:0 Silkeborg
  • 14.10. 21:15 - Aarhus 1:1 Horsens
  • 14.10. 19:00 - Sonderjyske 1:0 Viborg

 

ROUND 12

  • 02.10. 19:00 - Brondby 2:2 Randers FC
  • 02.10. 17:00 - Viborg 0:0 FC Copenhagen
  • 02.10. 15:00 - Lyngby 1:0 Midtjylland
  • 02.10. 13:00 - Aalborg 0:1 Sonderjyske
  • 01.10. 17:00 - Horsens 1:0 Esbjerg
  • 30.09. 21:15 - Silkeborg 2:2 Nordsjaelland
  • 30.09. 19:00 - Odense 2:1 Aarhus

 

ROUND 11

  • 26.09. 20:00 - Silkeborg 5:3 Aalborg
  • 25.09. 21:00 - Nordsjaelland 3:0 Esbjerg
  • 25.09. 19:00 - Midtjylland 5:2 Horsens
  • 25.09. 17:00 - Brondby 3:0 Odense
  • 25.09. 15:00 - Randers FC 0:4 Sonderjyske
  • 25.09. 13:00 - Viborg 0:1 Lyngby
  • 24.09. 16:30 - FC Copenhagen 2:0 Aarhus

 

ROUND 10

  • 22.09. 21:00 - Aalborg 1:0 Viborg
  • 22.09. 21:00 - Lyngby1:0 Brondby
  • 22.09. 19:00 - Sonderjyske 1:0 Odense
  • 21.09. 21:00 - Aarhus 1:1 Midtjylland
  • 21.09. 21:00 - Horsens 0:0 Nordsjaelland
  • 21.09. 19:00 - Randers FC 2:2 FC Copenhagen
  • 20.09. 20:00 - Esbjerg 0:0 Silkeborg

 

ROUND 9

  • 19.09. 20:00 - Lyngby 1:0 Aalborg
  • 18.09. 19:00 - Horsens 0:2 FC Copenhagen
  • 18.09. 17:00 - Brondby 1:2 Viborg
  • 18.09. 15:00 - Odense 0:1 Midtjylland
  • 18.09. 13:00 - Nordsjaelland 2:3 Sonderjyske
  • 17.09. 17:00 - Silkeborg 1:0 Aarhus
  • 16.09. 19:00 - Esbjerg 1:1 Randers FC

 

ROUND 8

  • 12.09. 20:00 - Aarhus 3:1 Nordsjaelland
  • 11.09. 19:00 - Aalborg 0:1 Brondby
  • 11.09. 17:00 - Sonderjyske 2:2 Silkeborg
  • 10.09. 17:00 - FC Copenhagen 2:0 Odense
  • 10.09. 15:00 - Viborg 2:4 Horsens
  • 09.09. 21:15 - Midtjylland 3:0 Esbjerg
  • 09.09. 19:00 - Randers FC 2:0 Lyngby

 

ROUND 7

  • 28.08. 21:00 - Viborg 0:0 Midtjylland
  • 28.08. 19:00 - Aalborg 2:1 Aarhus
  • 28.08. 17:00 - Brondby 1:1 FC Copenhagen
  • 28.08. 15:00 - Odense 0:1 Horsens
  • 28.08. 13:00 - Sonderjyske 1:1 Esbjerg
  • 26.08. 21:15 - Lyngby 0:1 Nordsjaelland
  • 26.08. 19:00 - Randers FC 1:0 Silkeborg

 

ROUND 6

  • 22.08. 20:00 - Esbjerg 3:2 Odense
  • 21.08. 19:00 - Midtjylland 2:2 Sonderjyske
  • 21.08. 17:00 - Aarhus 0:7 Brondby
  • 21.08. 14:00 - Silkeborg 1:5 Viborg
  • 20.08. 19:30 - FC Copenhagen 1:1 Aalborg
  • 19.08. 21:15 - Horsens 2:1 Lyngby
  • 19.08. 19:00 - Nordsjaelland 1:1 Randers FC

 

ROUND 5

  • 15.08. 20:00 - Aalborg 2:1 Esbjerg
  • 14.08. 19:00 - Brondby 4:0 Sonderjyske
  • 14.08. 17:00 - Odense 3:1 Nordsjaelland
  • 13.08. 19:30 - FC Copenhagen 3:1 Midtjylland
  • 13.08. 17:00 - Horsens 3:3 Silkeborg
  • 12.08. 21:15 - Lyngby 0:0 Aarhus
  • 12.08. 19:00 - Viborg 0:0 Randers FC

 

ROUND 4

  • 08.08. 20:00 - Esbjerg 2:2Aarhus
  • 07.08. 19:00 - Midtjylland 3:3 Brondby
  • 07.08. 17:00 - Sonderjyske 1:1 FC Copenhagen
  • 07.08. 14:00 - Nordsjaelland 1:2 Aalborg
  • 06.08. 17:00 - Odense 0:0 Viborg
  • 05.08. 21:15 - Silkeborg 0:4 Lyngby
  • 05.08. 19:00 - Randers FC 1:0 Horsens

 

ROUND 3

  • 01.08. 20:00 - Aalborg 2:2 Odense
  • 31.07. 19:00 - Aarhus 1:2 Randers FC
  • 31.07. 17:00 - Brondby 2:2 Horsens
  • 31.07. 15:00 - Midtjylland 3:0 Silkeborg
  • 31.07. 13:00 - Sonderjyskev Lyngby
  • 30.07. 17:00 - FC Copenhagen 4:0 Nordsjaelland
  • 29.07. 19:00 - Viborg 2:1 Esbjerg

 

ROUND 2

  • 24.07. 21:00 - Randers FC 0:1 Aalborg
  • 24.07. 19:00 - Nordsjaelland 0:4 Midtjylland
  • 24.07. 17:00 - Silkeborg 0:2 Brondby
  • 24.07. 15:00 - Lyngby 2:2 Odense
  • 24.07. 13:00 - Horsens 1:1 Sonderjyske
  • 23.07. 18:00 - Esbjerg 0:4 FC Copenhagen
  • 22.07. 21:15 - Aarhus 2:1 Viborg

 

ROUND 1

  • 18.07. 20:00 - Midtjylland 2:2 Randers FC
  • 17.07. 19:00 - Brondby 4:0 Esbjerg
  • 17.07. 17:00 - Aalborg 1:1 Horsens
  • 17.07. 14:00 - Sonderjyske 1:2 Aarhus
  • 16.07. 19:30 - FC Copenhagen 3:0 Lyngby
  • 15.07. 21:15 - Odense 0:0 Silkeborg
  • 15.07. 19:00 - Viborg 0:4 Nordsjaelland
Категория: Superliga. Denmark | Просмотров: 30 | Date: 2024-03-26