Update last time: 2024-03-20
15:18:28
2001-2002 Poland Championship. Ekstraklasa

2001-2002 Poland Championship. Ekstraklasa

Group A

# Team G W D L S-C P
1  Odra Wodzislaw 14 10 1 3 28-14 31
2  Wisla K 14 9 1 4 28-15 28
3  Polonia Warszawa 14 7 4 3 25-13 25
4  Zaglebie 14 5 3 6 23-28 18
5  GKS Katowice 14 5 3 6 17-23 18
6  Ostrowiec Swietokrzyski 14 4 3 7 14-18 15
7  Gornik Zabrze 14 2 5 7 13-22 11
8  Widzew Lodz 14 3 2 9 9-24 11

 

Group B

# Team G W D L S-C P
1  Legia 14 8 3 3 31-14 27
2  Amica Wronki 14 6 6 2 26-16 24
3  Pogon Szczecin 14 7 3 4 20-16 24
4  Ruch Chorzow 14 5 4 5 16-18 19
5  Slask Wroclaw 14 5 3 6 21-25 18
6  Radomsko 14 4 4 6 10-16 16
7  Groclin 14 4 3 7 18-23 15
8  Stomil Olsztyn 14 2 4 8 10-24 10

 

Winners group

# Team G W D L S-C P
1  Legia 14 7 7 0 19-10 42
2  Wisla K 14 8 3 3 22-14 41
3  Amica Wronki 14 7 3 4 21-11 36
4  Polonia Warszawa 14 5 4 5 16-18 32
5  Odra Wodzislaw 14 2 5 7 12-19 27
6  GKS Katowice 14 4 5 5 10-15 26
7  Ruch Chorzow 14 3 4 7 14-18 23
8  Pogon Szczecin 14 2 5 7 8-17 23

 

Relegation group

# Team G W D L S-C P
1  Gornik Zabrze 14 8 4 2 23-11 34
2  Widzew Lodz 14 6 7 1 19-8 31
3  Zaglebie 14 5 5 4 18-16 29
4  Groclin 14 6 2 6 18-15 28
5  Ostrowiec Swietokrzyski 14 4 5 5 14-19 25
6  Radomsko 14 3 6 5 13-18 23
7  Slask Wroclaw 14 2 4 8 14-22 19
8  Stomil Olsztyn 14 2 7 5 11-21 18

 

Legend:

  • Team - name of the football team
  • - total games played
  • W - games won
  • D - matches with a draw result
  • L - lost games
  • S - number of goals scored
  • C - number of goals conceded
  • P - how many points did the team score

 

SEMI-FINALS

  • 12.05. 17:00 - Ostrowiec Swietokrzyski 2:1 Leczna
  • 12.05. 17:00 - Radomsko 1:0 Szczakowianka
  • 08.05. 17:00 - Lecznai 0:1 Ostrowiec Swietokrzysk
  • 08.05. 17:00 - Szczakowianka 2:0 Radomsko

 

Winners rounds

ROUND 28

  • 04.05. 18:00 - Odra Wodzislaw Pogon Szczecin
  • 04.05. 18:00 - Polonia Warszawa 0:0 GKS Katowice
  • 04.05. 18:00 - Ruch Chorzow 1:1 Legia
  • 04.05. 18:00 - Wisla 1:0 Amica Wronki

 

ROUND 27

  • 28.04. 18:15 - Amica Wronki 4:0 Polonia Warszawa
  • 28.04. 18:15 - GKS Katowice 0:1 Wisla
  • 28.04. 18:15 - Legia 0:0 Odra Wodzislaw
  • 28.04. 18:15 - Pogon Szczecin 1:1 Ruch Chorzow

 

ROUND 26

  • 24.04. 20:00 - Wisla 1:1 Legia
  • 24.04. 17:00 - Odra Wodzislaw 0:0 GKS Katowice
  • 24.04. 17:00 - Polonia Warszawa 5:0 Pogon Szczecin
  • 24.04. 17:00 - Ruch Chorzow 2:1 Amica Wronki

 

ROUND 25

  • 21.04. 18:00 - GKS Katowice 0:1 Amica Wronki
  • 20.04. 19:15 - Legia 1:0 Pogon Szczecin
  • 20.04. 17:00 - Odra Wodzislaw 3:1 Ruch Chorzow
  • 19.04. 21:00 - Wisla Polonia 4:1 Warszawa

 

ROUND 24

  • 13.04. 19:15 - Ruch Chorzow 1:2 Wisla
  • 13.04. 17:00 - Pogon Szczecin 1:2 GKS Katowiceч
  • 13.04. 17:00 - Polonia Warszawa 2:1 Odra Wodzislaw
  • 12.04. 20:00 - Amica Wronki 0:0 Legia

 

ROUND 23

  • 07.04. 19:00 - Pogon Szczecin 1:2 Wisla
  • 06.04. 19:15 - Ruch Chorzow 2:0 GKS Katowice
  • 06.04. 17:00 - Odra Wodzislaw 2:2 Amica Wronki
  • 05.04. 21:00 - Legia 3:0 Polonia Warszawa

 

ROUND 22

  • 30.03. 19:15 - Amica Wronki 1:0 Pogon Szczecin
  • 30.03. 17:00 - GKS Katowice 3:3 Legia
  • 30.03. 15:30 - Polonia Warszawa 0:0 Ruch Chorzow
  • 30.03. 15:30 - Wisla 1:1 Odra Wodzislaw

 

ROUND 21

  • 23.03. 19:15 - Legia 2:1 Ruch Chorzow
  • 23.03. 15:30 - GKS Katowice 0:0 Polonia Warszawa
  • 23.03. 15:30 - Pogon Szczecin 2:1 Odra Wodzislaw
  • 22.03. 21:00 - Amica Wronki 2:1 Wisla

 

ROUND 20

  • 20.03. 19:30 - Ruch Chorzow 0:0 Pogon Szczecin
  • 20.03. 16:15 - Odra Wodzislaw 0:1 Legia
  • 19.03. 16:00 - Polonia Warszawa 1:0 Amica Wronki
  • 19.03. 16:00 - Wisla 1:1 GKS Katowice

 

ROUND 19

  • 16.03. 19:15 - Amica Wronki 2:0 Ruch Chorzow
  • 16.03. 15:30 - GKS Katowice 2:1 Odra Wodzislaw
  • 16.03. 15:30 - Pogon Szczecin 1:0 Polonia Warszawa
  • 15.03. 21:00 - Legia 1:0 Wisla

 

ROUND 18

  • 09.03. 15:30 - Amica Wronki 4:0 GKS Katowice
  • 09.03. 15:30 - Polonia Warszawa 4:2 Wisla
  • 09.03. 15:30 - Ruch Chorzow 0:1 Odra Wodzislaw
  • 08.03. 20:00 - Pogon Szczecin 2:2 Legia

 

ROUND 17

  • 03.03. 15:30 - Wisla 2:1 Ruch Chorzow
  • 02.03. 15:30 - GKS Katowice 1:0 Pogon Szczecin
  • 02.03. 15:30 - Odra Wodzislaw 0:2 Polonia Warszawa
  • 01.03. 20:00 - Legia 3:2 Amica Wronki

 

ROUND 16

  • 25.11. 14:00 - Polonia Warszawa 0:0 Legia
  • 24.11. 18:00 - Amica Wronki 2:1 Odra Wodzislaw
  • 24.11. 14:00 - Wisla 1:0 Pogon Szczecin
  • 23.11. 20:00 - GKS Katowice 2:1 Ruch Chorzow

 

ROUND 15

  • 18.11. 14:00 - Odra Wodzislaw 0:3 Wisla
  • 17.11. 14:00 - Pogon Szczecin 0:0 Amica Wronki
  • 16.11. 21:00 - Legia 1:0 GKS Katowice
  • 16.11. 21:00 - Ruch Chorzow 3:1 Polonia Warszawa

 

Relegation rounds

ROUND 28

  • 05.05. 18:15 - Groclin 2:1 Slask Wroclaw
  • 05.05. 18:15 - Radomsko 0:2 Gornik Zabrze
  • 05.05. 18:15 - Widzew Lodz 4:1 Stomil Olsztyn
  • 05.05. 01:00 - Zaglebie 0:1 Ostrowiec Swietokrzyski

 

ROUND 27

  • 27.04. 17:00 - Gornik Zabrze 3:1 Zaglebie
  • 27.04. 17:00 - Ostrowiec Swietokrzyski 2:1 Radomsko
  • 27.04. 17:00 - Slask Wroclaw 1:1 Widzew Lodz
  • 27.04. 17:00 - Stomil Olsztyn 1:2 Groclin

 

ROUND 26

  • 24.04. 20:00 - Widzew Lodz 2:0 Gornik Zabrze
  • 24.04. 17:00 - Groclin 4:0 Ostrowiec Swietokrzyski
  • 24.04. 17:00 - Stomil Olsztyn 1:1 Radomsko
  • 24.04. 17:00 - Zaglebie 1:2 Slask Wroclaw

 

ROUND 25

  • 20.04. 17:00 - Gornik Zabrzei 1:1 Ostrowiec Swietokrzysk
  • 20.04. 17:00 - Radomsko 0:3 Zaglebie
  • 20.04. 17:00 - Slask Wroclaw 3:1 Stomil Olsztyn
  • 20.04. 17:00 - Widzew Lodz 1:1 Groclin

 

ROUND 24

  • 14.04. 15:30 - Ostrowiec Swietokrzyski 0:0 Widzew Lodz
  • 13.04. 17:00 - Gornik Zabrze 2:0 Groclin
  • 13.04. 17:00 - Radomsko 1:1 Slask Wroclaw
  • 13.04. 17:00 - Zaglebie 3:1 Stomil Olsztyn

 

ROUND 23

  • 06.04. 17:00 - Groclin 1:0 Radomsko
  • 06.04. 17:00 - Slask Wroclaw 1:2 Gornik Zabrze
  • 06.04. 17:00 - Stomil Olsztyn 1:0 Ostrowiec Swietokrzyski
  • 06.04. 17:00 - Widzew Lodz 2:0 Zaglebie

 

ROUND 22

  • 30.03. 15:30 - Gornik Zabrze 4:0 Stomil Olsztyn
  • 30.03. 15:30 - Ostrowiec Swietokrzyski 3:1 Slask Wroclaw
  • 30.03. 15:30 - Radomsko 1:0 Widzew Lodz
  • 29.03. 16:00 - Zaglebie 1:0 Groclin

 

ROUND 21

  • 24.03. 18:15 - Gornik Zabrze 4:1 Radomsko
  • 23.03. 15:30 - Ostrowiec Swietokrzyski 2:2 Zaglebie
  • 23.03. 15:30 - Slask Wroclaw 0:2 Groclin
  • 23.03. 15:30 - Stomil Olsztyn 0:0 Widzew Lodz

 

ROUND 20

  • 20.03. 20:00 - Widzew Lodz 2:0 Slask Wroclaw
  • 20.03. 16:30 - Groclin 1:2 Stomil Olsztyn
  • 20.03. 16:30 - Radomsko 3:0 Ostrowiec Swietokrzyski
  • 20.03. 15:30 - Zaglebie 0:0 Gornik Zabrze

 

ROUND 19

  • 17.03. 15:30 - Slask Wroclaw 0:1 Zaglebie
  • 16.03. 15:30 - Gornik Zabrze 1:1 Widzew Lodz
  • 16.03. 15:30 - Ostrowiec Swietokrzyski 1:2 Groclin
  • 16.03. 15:30 - Radomsko 0:0 Stomil Olsztyn

 

ROUND 18

  • 10.03. 15:30 - Ostrowiec Swietokrzyski 2:0 Gornik Zabrze
  • 09.03. 15:30 - Groclin 0:1 Widzew Lodz
  • 09.03. 15:30 - Stomil Olsztyn 1:1 Slask Wroclaw
  • 09.03. 15:30 - Zaglebieм Radomsko

 

ROUND 17

  • 02.03. 15:30 - Groclin 2:3 Gornik Zabrze
  • 02.03. 15:30 - Slask Wroclaw 1:2 Radomsko
  • 02.03. 15:30 - Stomil Olsztyn 2:2 Zaglebie
  • 02.03. 15:30 - Widzew Lodz 2:0 Ostrowiec Swietokrzyski

 

ROUND 16

  • 24.11. 17:00 - Gornik Zabrze 1:0 Slask Wroclaw
  • 24.11. 14:00 - Ostrowiec Swietokrzyski 0:0 Stomil Olsztyn
  • 24.11. 14:00 - Radomsko 0:0 Groclin
  • 23.11. 14:00 - Zaglebie 1:1 Widzew Lodz

 

ROUND 15

  • 17.11. 18:00 - Widzew Lodz 2:2 Radomsko
  • 17.11. 14:00 - Groclin 1:2 Zaglebie
  • 17.11. 14:00 - Slask Wroclaw 2:2 Ostrowiec Swietokrzyski
  • 17.11. 14:00 - Stomil Olsztyn 0:0 Gornik Zabrze

 

Regular rounds

ROUND 14

  • 04.11. 14:30 - Pogon Szczecin 0:3 Legia
  • 04.11. 14:30 - Radomsko 1:0 Slask Wroclaw
  • 04.11. 14:30 - Ruch Chorzow 2:2 Amica Wronki
  • 04.11. 14:30 - Stomil Olsztyn 0:0 Groclin
  • 03.11. 14:30 - Gornik Zabrze 2:2 Zaglebie
  • 03.11. 14:30 - Ostrowiec Swietokrzyski 0:3 Odra Wodzislaw
  • 03.11. 14:30 - Polonia Warszawa 3:0 Widzew Lodz
  • 03.11. 14:30 - Wisla 3:0 GKS Katowice

 

ROUND 13

  • 27.10. 18:30 - Widzew Lodz 0:0 Ostrowiec Swietokrzyski
  • 27.10. 18:00 - Amica Wronki 5:0 Radomsko
  • 27.10. 18:00 - Legia 2:0 Stomil Olsztyn
  • 27.10. 16:00 - Odra Wodzislaw 3:0 Polonia Warszawa
  • 27.10. 15:45 - Slask Wroclaw 1:0 Ruch Chorzow
  • 27.10. 15:30 - Groclin 2:0 Pogon Szczecin
  • 26.10. 20:00 - GKS Katowice 1:0 Gornik Zabrze
  • 26.10. 15:30 - Zaglebie 3:4 Wisla

 

ROUND 12

  • 21.10. 15:30 - Odra Wodzislaw 1:0 Wisla
  • 21.10. 15:30 - Radomsko 0:0 Legia
  • 20.10. 18:15 - Gornik Zabrze 1:1 Widzew Lodz
  • 20.10. 16:00 - Slask Wroclaw 0:4 Pogon Szczecin
  • 20.10. 15:00 - Ostrowiec Swietokrzyski 1:0 GKS Katowice
  • 20.10. 15:00 - Polonia Warszawa 4:0 Zaglebie
  • 20.10. 15:00 - Stomil Olsztyn 0:0 Amica Wronki
  • 19.10. 20:00 - Ruch Chorzow 3:0 Groclin

 

ROUND 11

  • 14.10. 18:00 - Amica Wronki 1:1 Slask Wroclaw
  • 14.10. 15:30 - Wisla 2:1 Gornik Zabrze
  • 14.10. 15:00 - Zaglebie 2:2 GKS Katowice
  • 13.10. 18:30 - Widzew Lodz 1:2 Odra Wodzislaw
  • 13.10. 17:00 - Ruch Chorzow 1:0 Radomsko
  • 13.10. 16:00 - Groclin 2:3 Legia
  • 13.10. 16:00 - Pogon Szczecin 3:0 Stomil Olsztyn
  • 13.10. 16:00 - Polonia Warszawa 2:0 Ostrowiec Swietokrzyski

 

ROUND 10

  • 30.09. 18:00 - Legia 1:1 Ruch Chorzow
  • 30.09. 17:00 - GKS Katowice 2:0 Polonia Warszawa
  • 30.09. 15:30 - Wisla 2:0 Widzew Lodz
  • 29.09. 17:00 - Groclin 0:2 Radomsko
  • 29.09. 17:00 - Stomil Olsztyn 3:1 Slask Wroclaw
  • 29.09. 17:00 - Zaglebie 4:3 Ostrowiec Swietokrzyski
  • 29.09. 16:30 - Pogon Szczecin 3:1 Amica Wronki
  • 28.09. 20:00 - Gornik Zabrze 1:3 Odra Wodzislaw

 

ROUND 9

  • 23.09. 18:00 - Amica Wronki 1:2 Legia
  • 23.09. 15:00 - Polonia Warszawa 2:0 Wisla
  • 22.09. 18:30 - Widzew Lodz 2:0 GKS Katowice
  • 22.09. 18:00 - Slask Wroclaw 4:3 Groclin
  • 22.09. 17:00 - Odra Wodzislaw 3:0 Zaglebie
  • 22.09. 17:00 - Radomsko 2:0 Stomil Olsztyn
  • 22.09. 17:00 - Ruch Chorzow 3:0 Pogon Szczecin
  • 22.09. 16:00 - Ostrowiec Swietokrzyski 1:2 Gornik Zabrze

 

ROUND 8

  • 16.09. 01:00 - Groclin 1:1 Amica Wronki
  • 16.09. 01:00 - Legia 3:4 Slask Wroclaw
  • 16.09. 01:00 - Wisla 0:1 Ostrowiec Swietokrzyski
  • 15.09. 01:00 - Gornik Zabrze 0:0 Polonia Warszawa
  • 15.09. 01:00 - Pogon Szczecin 2:1 Radomsko
  • 15.09. 01:00 - Stomil Olsztyn 0:1 Ruch Chorzow
  • 15.09. 01:00 - Zaglebie 2:0 Widzew Lodz
  • 14.09. 01:00 - GKS Katowice 4:2 Odra Wodzislaw

 

ROUND 3

  • 12.09. 01:00 - Ostrowiec Swietokrzyski 2:1 Zaglebie

 

ROUND 2

  • 11.09. 01:00 - GKS Katowice 0:1 Widzew Lodz

 

ROUND 7

  • 09.09. 01:00 - Odra Wodzislaw 2:1 Ostrowiec Swietokrzyski
  • 08.09. 01:00 - Amica Wronki 2:0 Ruch Chorzow
  • 08.09. 01:00 - GKS Katowice 1:5 Wisla
  • 08.09. 01:00 - Groclin 2:0 Stomil Olsztyn
  • 08.09. 01:00 - Slask Wroclaw 0:0 Radomsko
  • 08.09. 01:00 - Widzew Lodz 0:3 Polonia Warszawa
  • 08.09. 01:00 - Zaglebie 3:1 Gornik Zabrze
  • 07.09. 01:00 - Legia 3:0 Pogon Szczecin

 

ROUND 6

  • 26.08. 01:00 - Pogon Szczecin 1:0 Groclin
  • 26.08. 01:00 - Polonia Warszawa 2:2 Odra Wodzislaw
  • 26.08. 01:00 - Stomil Olsztyn 1:6 Legia
  • 26.08. 01:00 - Wisla 4:0 Zaglebie
  • 25.08. 01:00 - Gornik Zabrze 1:1 GKS Katowice
  • 25.08. 01:00 - Ostrowiec Swietokrzyski 3:0 Widzew Lodz
  • 25.08. 01:00 - Radomsko 2:2 Amica Wronki
  • 25.08. 01:00 - Ruch Chorzow 2:2 Slask Wroclaw

 

ROUND 5

  • 18.08. 01:00 - Amica Wronki 3:2 Stomil Olsztyn
  • 18.08. 01:00 - GKS Katowice 2:2 Ostrowiec Swietokrzyski
  • 18.08. 01:00 - Groclin 4:1 Ruch Chorzow
  • 18.08. 01:00 - Legia 2:1 Radomsko
  • 18.08. 01:00 - Pogon Szczecin 2:1 Slask Wroclaw
  • 18.08. 01:00 - Widzew Lodz 1:2 Gornik Zabrze
  • 18.08. 01:00 - Zaglebie Polonia 1:1 Warszawa
  • 17.08. 01:00 - Wisla 1:0 Odra Wodzislaw

 

ROUND 4

  • 12.08. 01:00 - Legia 1:1 Groclin
  • 12.08. 01:00 - Ostrowiec Swietokrzyski 0:1 Polonia Warszawa
  • 12.08. 01:00 - Slask Wroclaw 1:2 Amica Wronki
  • 12.08. 01:00 - Stomil Olsztyn 1:1 Pogon Szczecin
  • 11.08. 01:00 - GKS Katowice 1:0 Zaglebie
  • 11.08. 01:00 - Gornik Zabrze 1:2 Wisla
  • 11.08. 01:00 - Odra Wodzislaw 2:0 Widzew Lodz
  • 11.08. 01:00 - Radomsko 1:0 Ruch Chorzow

 

ROUND 3

  • 05.08. 01:00 - Odra Wodzislaw 1:0 Gornik Zabrze
  • 04.08. 01:00 - Amica Wronki 1:1 Pogon Szczecin
  • 04.08. 01:00 - Polonia Warszawa 1:2 GKS Katowice
  • 04.08. 01:00 - Radomsko 0:1 Groclin
  • 04.08. 01:00 - Slask Wroclaw 1:2 Stomil Olsztyn
  • 04.08. 01:00 - Widzew Lodz 3:2 Wisla
  • 03.08. 01:00 - Ruch Chorzow 0:4 Legia

 

ROUND 2

  • 29.07. 01:00 - Wisla 2:2 Polonia Warszawa
  • 28.07. 01:00 - Gornik Zabrze 0:0 Ostrowiec Swietokrzyski
  • 28.07. 01:00 - Groclin 2:4 Slask Wroclaw
  • 28.07. 01:00 - Pogon Szczecin 0:0 Ruch Chorzow
  • 28.07. 01:00 - Stomil Olsztyn 0:0 Radomsko
  • 28.07. 01:00 - Zaglebie 3:1 Odra Wodzislaw
  • 27.07. 01:00 - Legia Amica 1:2 Wronki

 

ROUND 1

  • 22.07. 01:00 - Radomsko 0:3 Pogon Szczecin
  • 21.07. 01:00 - Amica Wronki 3:0 Groclin
  • 21.07. 01:00 - Odra Wodzislaw 3:1 GKS Katowice
  • 21.07. 01:00 - Ostrowiec Swietokrzyski 0:1 Wisla
  • 21.07. 01:00 - Polonia Warszawa 4:1 Gornik Zabrze
  • 21.07. 01:00 - Ruch Chorzow 2:1 Stomil Olsztyn
  • 21.07. 01:00 - Slask Wroclaw 1:0 Legia
  • 21.07. 01:00 - Widzew Lodz 0:2 Zaglebie
Категория: Ekstraklasa. Poland | Просмотров: 35 | Date: 2024-03-19